Techniki Znakowania
Jaką technikę znakowania wybrać? Czym się różnią? Poniższy, krótki przewodnik po metodach znakowania na pewno przybliży to zagadnienie i pozwoli zyskać minimum wiedzy na ten temat. Warto jednak pamiętać, że naszym zadaniem jest pomoc również w tym temacie, wystarczy zdać się na nasza wiedzę i doświadczenie. Masz pytania dotyczące znakowania, napisz do nas!
Tampodruk - technika druku, polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. To tą techniką najczęściej znakuje się gadżety reklamowe. Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Przez odpowiedni dobór farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal, a także tkaniny itp.
Sitodruk - nadruk wykonuje się za pomocą specjalnie przygotowanego szablonu, który przykłada się do produktu a następnie nanoszona jest warstwa farby. Przygotowanie szablony wymaga zastosowania materialików światłoutwardzalnych i pozwala na dokładne odwzorowanie kształtu na produkcie docelowym. Technika doskonale nadaje się do znakowania toreb, odzieży, nawet parasoli i wszystkich stosunkowo dużych gadżetów reklamowych.
Termotransfer (transfer) – to technologia pośrednia. Pierwszym etapem jest nadrukowanie wzoru na papierze transferowym, a dopiero potem, na gorąco wzór jest przenoszony na produkt. Termotransfer trochę przypomina tak zwane prasowanki. Metoda zadruku szczególnie polecana do gadżetów tekstylnych (odzież, parasole). Sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy zastosować nadruki wielokolorowe oraz w przypadku małych gadżetów, gdzie sitodruk jest mało precyzyjny, lub w ogóle niemożliwy.
Druk UV przypomina trochę drukowanie na zwykłej drukarce. Z tym, że zamiast tuszu używa się specjalnego rodzaju tworzywa – utwardzanego światłem UV. Dzięki temu technika ta nie posiada ograniczeń co do ilości kolorów czy szczegółowości wzoru – potrafi odwzorować fotografię z bardzo dobrym skutkiem na niemal każdej płaskiej powierzchni. Słowo płaskiej jest o tyle istotne, że im większa odległość dzieli głowicę od powierzchni tym gorszej jakości efekt końcowy uzyskamy.
Grawer - grawerowanie laserem stosujemy do materiałów reklamowych o wysokiej jakości i twardości. Doskonale sprawdza się na powierzchniach metalowych. Tak naniesionego znakowania nie da się usunąć ponieważ wzór jest wycięty (wklęsły). Nasza firma nie jest w stanie stwierdzić w 100% jakiego koloru grawer zostanie wykonany ze względu na fakt, iż nie wiemy jaki jest podkład grawerowanego materiału. Jesteśmy w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć kolor graweru na podstawie wcześniejszych prób, jednak różnice w dostawach eliminują całkowitą pewność.